Kordiseps – Tiens

 Kordiseps keseli mantar türü olarak bilinen ve ülkemizde olmayan bir mantar grubudur. Yetiştiği ülkeler arasında Brezilya ve Tayland gelir. Bu tür mantar grubuna ait yaklaşık 400’den fazla mantar çeşidi vardır. Bu mantar grubu içerisinde yer alan mantar çeşitleri, iç parazit olan mantarlardır ve yaşam alanları farklıdır. Eklembacaklılar gibi birçok böcek türleri de bu mantar çeşitlerinin içlerinde yaşarlar.

 

Kordiseps mantar grubu içerisinde yer alan mantarlar ise zehirli değillerdir. Bu mantar grubu içerisinde yer alan ve kordiseps mantarı olarak bilinen çok sayıda çeşitler vardır. Bu mantar çeşidinin aynı zamanda insan sağlığına faydaları vardır. Doğal antibiyotik olarak da bilinen ve bu grup içerisinde yer alan mantarlar, aynı zamanda ilaç sektöründe de kullanılır. İlaç hammaddesi olarak tercih edilen bu mantar grubu içerisindeki mantar çeşitleri, insanların hastalıklarına şifa oluyor.

Kordiseps Mantarı Özellikleri Nelerdir?

Kordiseps mantar grubu içerisinde yer alan ve en çok dikkat çeken mantar çeşidi kordiseps mantarıdır. Kordiseps mantarı ise bu grup içerisinde özelliği ve faydası oldukça fazla olan çeşittir. Bu mantar doğada nadir olarak görülen ve farklı özelliklere sahip olan çeşittir. Başta koah, astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına iyi gelen kordiseps mantarı, aynı zamanda birçok faydası ile de insanın şifa bulmasına vesile olur. Dünyanın farklı coğrafyalarında da şifa olarak tüketilen bu mantar çeşidi, ülkemizde de son zamanlarda aranan mantar olarak ön plana çıkıyor.

 

Çünkü sahip olduğu faydalar ve özellikler oldukça fazladır. Bu özellikler arasında; kan dolaşımını düzenlemesi ve diyabete iyi gelmesi ilk sıralarda geliyor. Aynı zamanda hepatit B gibi bulaşıcı hastalığa karşı koruma sağlıyor. Böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin de kullanabileceği kordiseps mantarı, üreme ilgili işlev bozukluklarında da hekimlerde hastalara tavsiye ediliyor. Kış aylarında soğuklardan korunmak ve grip gibi bulaşıcı hastalığa yakalanmak istemeyenlerinde tercih edebileceği kordiseps mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile biliniyor. Kişinin daha dayanıklı olmasını sağlayan bu mucizevi besin, idrar yapmada sorun yaşayanların ve mesane problemi olanların da tercih edebileceği şifalı bir mantardır.